Jak vyčistit sprchový kout bez chemie

Jedním z míst, podle kterých se pozná kvalita úklidu bytu, je koupelna. A zvláště pak vana nebo sprchový kout. Ale právě ten není úplně snadné udržet v dokonalém stavu, zejména pokud nechcete používat agresívní čistící prostředky. Cestu, jak vyčistit sprchový kout bez chemie, si popíšeme v tomto článku. 

Základní pokyny k čištění sprchového koutu

Každý sprchový kout je třeba čistit pravidelně, a to všude, tedy vaničku, stěny, odtok i kovové sprchové díly. Vysoká vlhkost, střídání teplot, ne vždy dokonalé odvětrávání, ale také padající vlasy a další nečistoty jsou dostatečnými důvody, proč sprchovému koutu věnovat dostatek pozornosti. Jinak může nejen vypadat poněkud opotřebovaně kvůli vodnímu kameni, nemusí odtékat, protože se odtok ucpal, ale ve sprše se může objevit také plíseň. A to už je zdraví nebezpečné. 

Každá sprcha potřebuje jinou frekvenci úklidu, protože v každém místě je jiná kvalita vody, jiná prašnost, konstrukce sprchy a odlišná je také kvalita odvětrávání. Základní úklid by mě probíhat po každém použití, kdy je vhodné vysypat sítko kryjící odtok, spláchnout zbytky mýdla, sprchového gelu a šamponu a důkladně vyvětrat. 

Jednou týdně je vhodné důkladněji umýt vaničku nebo podlahu sprchového koutu, zbavit nečistot sprchovou hlavici a baterii a pokud máte tvrdou vodu, tak také stěny vodního kamene. Dle potřeby je dobré také kontrolovat, zda se pod sítko nedostaly třeba dlouhé vlasy a postarat se, aby se v odtoku neusazovaly nečistoty, které by ho mohly ucpat. Chcete-li mít lesklou a čistou baterii a další kovové díly, po vysprchování je vždy utřete dosucha, nejlépe měkkým hadříkem tak, aby na něm nezbyly žádné kapky. 

Proč čistit sprchu bez chemie?

I když na trhu najdete velké množství chemických prostředků na úklid koupelen, stále více lidí dává přednost tradičním i novým receptům přírodního původu, nebo alespoň omezení chemických přípravků na minimum. Vedle snah o ochranu životního prostředí je další důvodem vysoké procento osob, které trpí různými alergiemi, případně je jejich pokožka citlivá na chemikálie. A v současné době může být dalším důvodem také snaha ušetřit. 

Přírodní prostředky máme často doma

K čištění lze použít i látky, které má obvykle každý už doma, nejčastěji v kuchyni. A někdy lze i využít to, co bychom jinak vyhodili do odpadu.  

První pomoc jménem ocet

Obyčejný ocet je malý zázrak a skvěle poslouží i při čištění sprchového koutu. Ocet lze použít na čištění stop vodního kamene na skleněných či plastových zástěnách, zaschlé zbytky mýdla a gelů, ale i na sprchovou hlavici a kovovou baterii ve sprše. Pokud máte sprchovou vaničku bílou, po čase už nebude vypadat tak perfektně, ale i přes pravidelný úklid může být zašlá. I na to pomůže ocet. 


Na čištění ploch se používá roztok octa v mechanickém rozprašovači. Koncentraci si vyzkoušejte podle vlastních podmínek. Obvykle se používá koncentrace 1:1, nebo 2 díly vody na 1 díl octa. Lze ho ale použít i neředěný, ale jen na některé materiály. Neředěný roztok se nesmí používat na chromované díly, mosaz ani zlacené baterie a také na ani na některé druhy plastů. Roztok nastříkejte na plochy a nechte působit asi 15 minut. Menší nečistoty zmizí samostatně bez mechanického čištění, ale na horší znečištění je třeba požít i houbičku a trochu síly. 

Na sprchovou vaničku použijte teplou vodu s octem, například v koncentraci 10:1 a nechte působit nejméně hodinu. Ale klidně i přes noc, pokud je to potřeba. Starý zubní kartáček namočený v octu zase pomůže vyčistit třeba hlavici sprchy, místa, kde se je baterie namontována na stěnu, nebo sprchovou hadici. 

Citron – jemnější bratr octa

Ne každý ale snáší octový zápach. Řešením je citrón, který sice není tak účinný na silné nečistoty, ale na běžnou špínu a usazeniny funguje velmi dobře. Používá se také do rozprašovače v podobě čisté citronové šťávy nebo roztoku citronu a vody. 

Neředěný se nesmí používat na stejné povrchy jako ocet. Skvěle ale může posloužit také zbytek vymačkaného citronu. Zbytek dužniny na slupce použijte jako přírodní houbičku. Dobře se tak čistí jak stěny sprchy, tak i kachlíky. Na silné znečištění můžete kombinovat citronovou šťávu s octem. Místo citronu lze použít rovněž kyselinu citronovou, kdy se používají asi 2 lžíce kyseliny citronové na 3 decilitry vody. Tuto směs lze použít také v ostřikovači. 


Jedlá soda 

Jedlá soda (soda bicarbona) je k dostání samostatně, ale najdete ji také třeba v prášcích do pečiva. I s její pomocí lze sprchový kout vyčistit. Používá se jak proti vodnímu kameni, tak na čištění odpadu. 

Do něj se jedlá soda nasype a zalijete horkou vodou. Nechte působit a pak odpad propláchněte. V případě potřeby postup opakujte. Silně znečištění odtok lze vyčistit směsí jedlé sody a octa. Použijte asi 200 g jedlé sody, kterou zalijte jedním šálkem octa (může být i zahřátý, ale ne vroucí). Směs nechte působit čtvrt až půl hodiny a pak prolijte aspoň dvěma litry horké vody. Jinou variantou je jedlá soda v kombinaci s kuchyňskou solí v poměru 1:1. Asi jeden šálek této směsi nasypte do odtoku a pak prolijte horkou vodou a nechte působit 15 minut. Pak propláchněte.

Spáry mezi kachličkami i dlaždicemi, nebo drážky v posuvných dveřích sprchového koutu se čistí kašičkou vyrobenou buď z jedlé sody vody, nebo ještě účinnější kombinací sody a peroxidu vodíku. Opět je vhodné použít starý zubní kartáček, který se nejlépe dostane i do hůře přístupných míst. 

Kuchyňská sůl

Obyčejný kuchyňská sůl se perfektně hodí na čištění odpadu. Samostatně ji lze použít tak, že propláchněte odtok horkou vodou a pak do něj nasypete hrst soli. Nechte působit déle, alespoň hodinu, a nakonec propláchněte odtok dostatečným množstvím horké vody. 

Jinou variantou je jedlá soda v kombinaci s kuchyňskou solí v poměru 1:1. Asi jeden šálek této směsi nasypte do odtoku a pak prolijte horkou vodou a nechte působit 15 minut. Pak propláchněte.

Zubní pasta

Občas se každému stane, že vymáčkne příliš mnoho zubní pasty a ta spadne do umyvadla. Můžete ji sice spláchnout vodou, ale pokud máte chvilku času, použijte ji na vyčištění baterie. Použijte houbičku nebo měkký hadřík a za jejich pomoci pastu naneste na baterii, vyčistěte ji, opláchněte horkou vodou a otřete do sucha. Baterie se bude perfektně lesknout, ale nesmí jít i o mosazné nebo zlacené díly, ty by zubní pasta poškodila. 

Parní čistič

Zcela přírodní metodou je také pára. Ta se výborně hodí třeba na plasty nebo obklady, ale budete potřebovat parní čistič.

Na co si dát pozor

Kromě výše zmíněných kovových dílů je třeba si dát pozor také na čištění posuvných dveří. Ať už máte posuvné dveře a zástěny v koupelně ze skla nebo z plastu, je dobré nenechávat na nich zasychávat vodní kapky. Výborně na to poslouží gumová stěrka, jaká se používá třeba při mytí oken. Můžete také použít mikrovláknovou utěrku, ale s ní je utírání mnohem pracnější. Nezapomeňte také důkladně větrat po každém sprchování, aby voda v místnosti nekondenzovala.

Skleněné povrchy se doporučuje před vysoušením preventivně ošetřit domácím sprejem z peroxidu vodíku, čistého lihu, prostředku na nádobí a tekutého mýdla. Směs nesmí pěnit. Nastříká se a otře stěrkou. Lze použít i některý z přírodních přípravků na čištění oken. Na sklo ani plast nepoužívejte nic, co by mohlo povrch poškrábat, tedy nic abrazivního. 

Pozor také na koupelnové předložky. Je vhodné jich mít více na střídání a pravidelně je prát. Nenechávejte je před sprchou na zemi mokré, nechte je vždy uschnout buď na otopném žebříku, nebo alespoň přehozené přes zástěnu. Hygieničtější variantou jsou pěnové rohože do koupelny opatřené protiplísňovou úpravou. Jsou také méně náročné na údržbu.

Můžete samozřejmě používat i klasické prostředky na úklid koupelny, ale vybírejte si alespoň ty, které neobsahují chlór a rozpouštědla. Pokud jakýkoli prostředek včetně přírodních používáte poprvé, vždy ho vyzkoušejte na nějaké menší a ideálně méně viditelné ploše. 

Tip na závěr: Pokud se snažíte o ekologickou a zdravou domácnost, může vás zajímat i to, jakým chemickým látkám jsme v kuchyni vystaveni a čemu je lepší se v rámci vybavení vyhnout.

Rate this post

Podobné příspěvky