Jak na ekologický tisk

Ať už jste jednotlivec nebo firma, ekologický tisk je tím správným krokem směrem k udržitelnosti. Víte ale, jak tisknout ekologicky?

Ekologický tisk

Ekologický tisk můžete aplikovat pomocí tří kroků během tiskového procesu – vhodným výběrem tiskárny, toneru a papíru – s cílem minimalizovat dopad tisku na naše životní prostředí.

Ekologický tisk pomáhá snížit znečištění životního prostředí, odpad a spotřebu energie. Díky němu můžete také ušetřit za elektřinu (další způsoby, jak ušetřit za elektřinu, najdete v článku Jak ušetřit ve firmě za elektřinu).

Jakou tiskárnu pro ekologický tisk

Společnosti, které vyrábějí tiskárny, využívají při výrobě nových zařízení recyklované materiály a snaží se co nejvíce snížit odpad už při samotné výrobě. Příkladem je firma HP, která při výrobě nových modelů tiskáren využívá 20 % recyklovaného materiálu. 

Některé tiskárny mají certifikaci Energy Star, kterou poznáte podle modré nálepky s bílým nápisem a hvězdou.

Energy Star je mezinárodním standardem označujícím elektronická zařízeníse sníženou spotřebou elektrické energie. Jde o celosvětově uznávaný dokladenergetické šetrnosti. Tato norma přispívá k popularizaci energeticky úsporných zařízení, ale i ke snižování emisí CO2a tím i nižšímu dopadu na životní prostředí.

Toto označení je zárukou, že výrobek splňuje podmínky pro energetickou účinnost a má stejný nebo lepší výkon, než podobné modely, ale přitom mnohem nižší spotřebu.

Pokud chcete tisknout ekologicky, měli byste tedy věnovat pozornost správnému výběru tiskárny. Tiskárnu si volte nejen podle výrobce, ale i podle toho, jak často a co tisknete.

Jednoznačně nejekologičtější je černobílý laserový tisk. Laserové tiskárny pracují rychleji, nejsou tak náročné na spotřebu energie a mají delší životnost než inkoustové.

Tonery pro ekologický tisk

Řada výrobců podporuje velkokapacitní náplně, které vydrží na jednu výměnu větší objem tisku. Takzvané XL kazety snižují spotřebu náhradních náplní do tiskáren, protože s jednou náplní vytisknete větší počet stran.

Ještě ekologičtějším řešením jsou integrované velkoobjemové zásobníky inkoustu, které dnes nabízí řada výrobců tiskáren.

Inkoustové a tonerové kazety se buď recyklují, aby se plastový materiál znovu použil při výrobě nových kazet, nebo se repasují a značkové prázdné náplně se znovu použijí. Proto si vybírejte originální tonery, které výrobce může znovu vrátit do oběhu. Jsou sice dražší, ale nezatěžují životní prostředí.

Firma Epson má v nabídce vlastní modelovou řadu EcoTank s bezkazetovým systémem. Tiskárny EcoTank s integrovaným zásobníkem jsou ekologické a navíc přinášejí uživateli až 90% úsporu nákladů. Epson byla první společností, která uvedla na trh bezpáskové tiskárny s tankovým systémem.

Ekonomický tisk

Než se pustíte do tisku, rozmyslete si, zda je vůbec nutný. Místo vytištěných dokumentů můžete využívat aplikace pro sdílení dokumentů, soubory Google Docs, nebo PDF dokumenty, kam lze vpisovat různé poznámky. Ušetříte tím papíry i náklady na tisk

Pokud už musíte tisknout, tiskněte ekonomicky. Co to znamená?

– využití oboustranného tisku,

– snížení kvality tisku,

– upřednostňování černobílého tisku,

– zmenšení písma dokumentu,

– nákup materiálu pro tisk ve výhodnějším balení.

Eko papíry

Jaký vybrat druh papíru na tisk, pokud se chcete podílet na zachování planety pro budoucí generace?

Recyklovaný kancelářský papír

Recyklovaný kancelářský papír, někdy také označovaný jako eko papír, šetří přírodní zdroje tím, že se při jeho výrobě opětovně využije to, co už bylo jednou použito. Tisk na recyklovaný papír zatěžuje minimálně životní prostředí, protože je vyroben 100% z použitého papíru a odpadu. Tento papír se hodí zejména pro tisk interních dokumentů, které nemusí být natolik reprezentativní. 

Papír s FSC certifikací

Jedná se o další typ eko papíru. Jevyrobený ze dřeva, u kterého máte díky certifikaci FSC (Forest Stewardship Council) potvrzeno, že pochází z šetrně obhospodařovaných lesů. Certifikace sleduje celý zpracovatelský řetězec a každý finální výrobek je označen unikátním kódem, abyste si mohli zkontrolovat, že produkt opravdu pochází z udržitelně opečovávaného lesa.

Papír s PEFC certifikací

Tento typ eko papíru disponuje certifikací ekologického lesního hospodářství (PEFC – Programme for the Endorsement of Forest Certification).

Více se o dalších druzích papíru vhodných pro tisk dozvíte z našeho článku 13 druhů papíru na tisk a jejich využití.

Recyklace papíru

Recyklace papíru má dlouhou tradici. Snižuje spotřebu dřeva a tím přispívá k záchraně lesů naší planety. Papír je možné recyklovat a znovu využít 7x, potom jsou již jeho vlákna příliš slabá a krátká a není vhodný pro další použití.

Základem pro recyklaci papíru je jeho třídění. Pro třídění papíru slouží modrý kontejner. Recyklovat můžeme noviny, časopisy, sešity, knihy, krabice, obaly, lepenku, obálky na dopisy i s průhledným okénkem, sešity, časopisy apod. 

Co recyklovat nelze?

Špinavý nebo mastný papír, papírové účtenky, dětské pleny, papírové kapesníky a další papírové hygienické pomůcky, nápojové kartony, obaly od vajec a roličky od toaletního papíru nebo kuchyňských utěrek.

Jak recyklovat papír?

Při recyklaci papíru jde zejména o získání celulózových vláken. Čím více je v recyklovaném papíru kvalitních vláken, tím méně je třeba pro výrobu papíru nové dřevo.

  1. Nejprve se starý papír vytřídí.
  2. Následně putuje na pás, ze kterého pokračuje do rozvlákňovače. Tam se máčí ve vodě a jeho mícháním vznikne kaše. Z ní se odstraňují kovy a barvy.
  3. Pak začíná výroba nového papíru, kdy se kaše nanese mezi válce, které z ní vylisují přebytečnou vodu,a směs se suší. Usušená směs se používá k výrobě nového papíru, případně se do ní přidají i vlákna z nového dřeva.
  4. Nakonec přichází na řadu chemické bělení papíru. Kromě chemických látek použitých pro barvení papíru se používají i další chemikálie zlepšující vlastnosti papíru.

Zelená kancelář

Ekologický tisk je úzce spojen s filozofií zelené kanceláře, která obnovuje tradiční pouto s přírodou a využívá jejího pozitivního vlivu na naše fyzické i duševní zdraví.

Co je součástí filozofie zelené kanceláře?

– upřednostňování přírodních materiálů (nábytek),

– maximální využití světla a prostoru,

– dostatek květin,

– správné třídění odpadu,

– odpovědnost k životnímu prostředí (používání recyklovaných a repasovaných materiálů ad.).

Pokud se chcete o zařizování zelené kanceláře dozvědět více, přečtěte si článek 10 tipů, jak si zařídit zelenou kancelář.

Rate this post

Podobné příspěvky