Jak vybrat sifon k umyvadlu
Sifon, správněji nazývaný zápachová uzávěrka, je nutnou součástí umyvadla. Kdy bývá nutné ho vyměnit a podle čeho vybrat správný?
Co je to sifon a kdy je potřeba ho vyměnit
Zápachová uzávěrka alias sifon je prvek běžně užívaný v každé domácnosti. Využívá principu spojených nádob. Stokový vzduch díky němu neproniká přes zařizovací předmět do místnosti. Jsou jím tak opatřeny všechny odpady.
Nákup nového sifonu je nutné řešit jednak při stavbě, kdy je potřeba vhodně jej nainstalovat. Případně může být nutné stávající sifon vyměnit, neboť je poškozený.
Poněkud jednodušší situace je v okamžiku, kdy kupujete i nové umyvadlo. V takovém případě dostanete sifon k výrobku už v sadě. V této sestavě se zároveň nacházejí i potřebné šrouby a těsnění společně se srozumitelným návodem. Jinak si ale budete muset poradit sami a vybrat si sifon adekvátně tak, aby vám úspěšně sloužil. Instalovat ho lze diskrétně do umyvadlové skříňky, případně ho můžete ponechat cíleně viditelný.
Parametry pro výběr sifonu
Při výběru sifonu závisí na následujících parametrech:
Typ sifonu (konstrukce)
Takzvané lahvové sifony se umisťují především do míst, kde se počítá s tím, že budou viditelné. Předurčuje je k tomu vysoký tvar, který je kompaktní a působí elegantně. Nevýhodo tohoto typu je naopak to, že je úzký, což obnáší častější čištění.
Sifon typu U se nazývá taktéž samočisticí. Výslovně spolehnout se na tuto jeho nicméně schopnost nemůžete, ucpat se může. Pak je nutné připravit se na kompletní rozebrání.
Podobně je na tom sifon trubkový opatřený vypouštěcí zátkou. I ten se může ucpat. Pokud už k tomu ovšem dojde, čištění je znatelně snazší než v případě typu předešlého. Postačí odšroubovat zátku, sifon vypustit a propláchnout.
Speficiké typy sifonů:
V běžných obchodech se též můžete setkat s těmito běžnými typy sifonů:
Prostorově úsporný sifon
Prostorově úsporné provedení se coby řešení nabízí zejména v malých koupelnách, kde pod umyvadlem není dostatek prostoru.
Tyto sifony jsou již od výrobce konstruovány tak, aby dokázaly účelně využít doslova každý centimetr místa. Vhodné řešení nabízí zejména pro uživatele, kteří si přejí koupelně instalovat umyvadlovou skříňku s hlubokými zásuvkami z důvodu potřeby maximalizovat úložný prostor.
Flexi sifon
Flexi sifon je levným a cenově dostupným řešením. Je vybavený pohyblivým kolénkem, které lze libovolně tvarovat. Daní za flexibilitu je nicméně nižší odolnost materiálu, jímž bývá typicky plast.
Proto některými výrobci i prodejci flexi provedení nebývá doporučováno, alespoň pokud to není zcela nezbytně nutné. Typicky k tomu může dojít, pokud připojovací otvory nejsou souosé. Flexi varianta může prasknout zejména při použití agresivních chemikálií.
Použitý materiál
Obecně použité materiály kladou důraz na snadnou údržbu, odolnost proti korozi, minimální náchylnost ke vzniku usazenin v důsledku neustálého kontaktu s vodou a schopnost odolat vysokým teplotám.
Nejčastěji volbu představují sifony plastové. Současné plasty, přičemž setkat se můžete obvykle s verzí z polypropylenu, se již vyznačují dobrou odolností vůči výkyvům teplot i působení chemických přípravků. Navíc lze za zásadní přednost plastu považovat i příznivou pořizovací cenu.
Běžně se užívají taktéž sifony kovové, na nichž je zajímavý zejména jejich vzhled. Pro zlepšení vizuálního dojmu bývají některé verze opatřeny dále chromovou povrchovou úpravou. Sifon pak lze ponechat i volně viditelný, aniž by v koupelně vizuálně rušil.
Zejména u dřezových sifonů se objevují i další materiály. Setkat se tak můžete například s litinou, niklem, mosazí, ale i se slitinou mosazi a bronzu nebo ocelí.
Tvar sifonu
Tvar sifonu je nutné volit v souvislosti s předchozím bodem. Atypické materiály se mohou tvarem i rozměrem od standardu lišit.
Odtok sifonu nejčastěji bývá kulatý. Setkat se nicméně můžete i s hranatou verzí, ta se většinou ovšem objevuje u dřezu. Tomu je pak potřeba uzpůsobit nákup jednotlivých dílů. Zejména u dřezů překvapuje spotřebitele ještě jedna odlišnost, a to sice délka šroubů.
Ze zkušenosti nejjednodušší bývá odmontovat starý typ, donést si ho do obchodu a tam si nechat přesněji poradit. Pokud tuto možnost nemáte, budou vám schopni v obchodě pomoci s výběrem určitě alespoň podle fotografie, pořiďte si proto snímek například mobilem.
Rozměry sifonu (průměr a délka)
Co se týče vhodného rozměru, obvyklý je v současných koupelnách průměr odpadu 32 nebo 40 cm u umyvadel. Vany nebo sprchové kouty se pak vyznačují průměrem větším, a to 50 cm. Což je informace, s níž si většinou vystačíte. Hodí se ale navíc i vědět, že průměr odtoku může být značen i v palcích, a to většinou 1,5 palce nebo 3,5 palce.
Potřebovat budeme taktéž znát rozměr od potrubí ve stěně po odtok umyvadla. Jestliže jsme naměřili kratší délku, jednoznačně bude zapotřebí s pomocí pilky napojovací potrubí od sifonu zakrátit. V případě délky větší je možné si zakoupit prodlužovací kus.
U umyvadlového sifonu pak najdeme standardně matku 5/4. Odlišné jsou sifony dřezové, v tomto případě se jedná o matku 6/4.
Za nejvíce komplikovanou situaci, se kterou se při výměně za nový sifon můžete potkat, lze určitě označit nutnost napojení na původní rozvod odpadu. Pokud se ve zdi nachází systém HT, je situace bez komplikací.