Brýle proti modrému světlu
Modré světlo je v poslední době intenzivně skloňovaným pojmem. Co to vlastně je a za jakých okolností nám může škodit? Jak se proti němu bránit?
Co je modré světlo?
O podstatě světla se přeli už antičtí filosofové. Jako první rozdělil barevné spektrum světla na sedm základních barev anglický fyzik a matematik Isaac Newton.
Tato problematika pak nepřestala fyziky fascinovat ani v následujících epochách. V 21. století stále silněji rezonuje problematika tzv. modrého světla, které je podle mnohých škodlivé. Jako modré světlo označujeme elektromagnetické záření se specifickou vlnovou délkou.
Toto světlo produkují elektronická zařízení, jako jsou obrazovky tabletů, počítačů, televizorů nebo chytrých telefonů. Zdrojem tohoto světla jsou i stále populárnější LED zářivky.
Jak vypadá spektrum modrého světla?
Běžné sluneční světlo se skládá z paprsků červené, oranžové, žluté, zelené a modré barvy. Jestliže je část elektromagnetického spektra vidět v barvách, hovoříme o viditelném světle, tedy viditelné části elektromagnetického záření. Tzv. neviditelné světlo je pak tvořeno světlem v ultrafialovém (UV světlo) a v infračerveném pásmu (IR světlo).
Barva závisí na množství energie a na vlnové délce jednotlivých paprsků. Platí, že čím kratší je vlnová délka, tím vyšší je naopak energie. Konkrétně modré světlo je částí viditelného spektra s vlnovou délkou mezi 450 a 495 nm.
Modré světlo se tedy vyskytuje v přírodě i v podobě světla denního. Není proto pravda, že by bylo nepřirozené, jak si řada lidí myslí. Je však nutné uvést, že modré světlo tvoří jen asi 10 % slunečního záření. Škodlivá pro nás proto může být v první řadě jeho umělá podoba.
Jaký vliv má modré světlo na spánek a jak spánek zlepšit?
Modré světlo má především vliv na naše přirozené biorytmy. Hlavním úskalím modrého světla je snížení produkce melatoninu.
Melatonin označujeme též jako spánkový hormon. Slouží k regulaci chronobiologických rytmů. Produkován je především v noci. Jeho hladina v organismu tedy kolísá podle toho, zda je den nebo noc. A právě to je jeho hlavním úskalím.
Dochází ke zpožďování biologických hodin. Velmi zjednodušeně řečeno si tedy lidské tělo „myslí“, že je stále den. Hůře se nám proto usíná.
Modré světlo navíc může mít na naše zdraví i další nepříznivé účinky. Pociťovat po několika hodinách strávených například u obrazovky počítače můžeme také bolesti hlavy a celkovou fyzickou i duševní únavu.
Co jsou brýle blokující modré světlo?
Technologii, která modré světlo produkuje, se v současné civilizaci prakticky není možné vyhnout. Její nežádoucí účinky však lze eliminovat, a prostřednictvím speciálních brýlí.
Tyto brýle obsahují filtr blokující modré světlo. Velmi kvalitně zpracovaný článek o brýlích blokující modré světlo najdete na webu chytryspanek.cz Na první pohled to však nepoznáte, takové brýle se nijak neliší od klasických dioptrických brýlích. Jsou-li vybaveny žlutými skly, částečně to sice omezuje propustnost modrého světla, ale tato technologie se využívala hlavně v minulosti. Dnes už máme možnost brýle vybavit pokročilými a velmi účinnými filtry.
Jaké brýle si zvolit?
Obruby těchto brýlí mohou být plastové nebo kovové. Plast je levnější a brýle jsou příjemně lehké. Pro občasnou práci na PC vám takové brýle určitě budou stačit.
Naopak pro častější používání jsou určitě vhodné odolné kovové obruby. Jsou sice dražší, ale pokud už víte, že vám brýle vyhovují, rozhodně neváhejte investovat. S odolnými titanovými brýlemi můžete dokonce chodit i sportovat.
Brýle proti modrému světlu k PC
Brýle proti modrému světlu k televizi
Kdo může brýle s filtrem modrého světla nosit?
Pakliže nosíte dioptrické brýle, lze je upravit tak, aby korigovaly požadovanou oční vadu a současně filtr modrého světla obsahovaly.
Čočky s filtrem modrého světla však dioptrie obsahovat nemusejí, jsou tedy vhodné i pro osoby bez vad zraku. Použitelné jsou tyto brýle i pro děti. Nepotřebujete ani žádný lékařský předpis, tento typ brýlí lze volně koupit ve specializovaných prodejnách. Není nutné předtím absolvovat ani specializované měření zraku. Nedioptrické verze pořídíte i o něco levněji než jejich dioptrické protějšky.
Prodávají se ve verzích pro dámy i pro pány. Rozhodně tak zejména ženy nemusejí mít strach, že tento typ brýlí by byl pouze praktickou pomůckou, která působí jako vytažená z nočního stolku od babičky. Naopak, brýle s filtrem modrého světla jsou i překrásný designový doplněk, který můžete nosit i v kanceláři. Brýle proti modrému světlu využíváme při každodenní práci na PC.
Hojně rozšířené jsou tyto brýle i mezi počítačovými hráči. Pro ně jsou však určeny speciální verze, které jsou navíc schopné snížit nežádoucí odlesky na displeji a zvýšit ostrost obrazu.
Kdy brýle používat? Mohou se nosit celodenně?
Brýle jsou určeny pro práci s počítačem, pro sledování televizoru a řadu dalších činností, kdy můžeme být vystaveni nežádoucím účinkům modrého světla.
Zvláště je doporučeno nosit tyto brýle před spaním, a to asi 2 hodiny před usnutím, abychom zamezili negativnímu vlivu modrého světla na náš spánek. V takovém případě můžete nosit i brýle se 100% schopností blokování modrého světla.
Nosit tyto brýle můžete i celodenně, což je vhodné pro lidi, kteří tráví například u počítače skutečně mnoho času. Pak je ale doporučeno si pořídit brýle, které blokují modré světlo jen částečně. Ideální hodnota je kolem 10 až 15 %. Modré světlo má totiž i pozitivní vliv, a to především na kognitivní schopnosti. Používáte brýle proti modrému světlu na práci?
Brýle je možné nosit doma, ale i venku. Při nošení v exteriéru je vhodné zvolit samozabarvovací čočky, které zároveň chrání zrak i před účinky UV záření. Vidění vám však nijak nezkreslí, nevadí tedy ani při řízení. Co se týče řízení automobilu, jsou tyto brýle nejen vhodné, ale dokonce doporučené. Jejich nošení totiž brání oslňování LED světly od protijedoucích automobilů.
zdroj: