6 častých důvodů padání vlasů
Kdo by netoužil po bujné a lesklé kštici? Asi se shodneme, že husté vlasy jsou považovány za atraktivní, bohužel ne každého z nás jimi příroda obdařila. I v případě, že jste až doposud byli se vzhledem svých vlasů spokojeni, se může v průběhu vašeho života objevit jejich nadměrné vypadávání. Přestože do velké míry hraje roli především genetika, náhlé padání vlasů však může mít i vážnější důvody. Jak z hlediska zdravotního, tak estetického se proto vyplatí včas určit příčinu nadměrného vypadávání vlasů a efektivně ho řešit.
Je vypadávání vlasů přirozené?
Na úvod je třeba konstatovat, že vypadávání vlasů je naprosto přirozenou součástí jejich životního cyklu. Pokožku hlavy pokrývá 100 000 až 150 000 vlasů, které se neustále obnovují. Jejich vypadávání a dorůstání se řídí cyklem, v rámci kterého se v pravidelných intervalech střídá fáze růstu a vypadávání. Za běžných okolností si však při pročesávání své hřívy nemusíme dělat starosti – jelikož vlasové cykly nejsou synchronní, jednoduše se nestane, že by vypadly všechny najednou.
Tip: Pokud se rozhodujete, jestli vyzkoušíte doplňky stravy na vypadávaní vlasů, tak můžete kouknout na naše srovnání nejlepších doplňků stravy proti padání vlasů.
Samotný cyklus růstu vlasu trvá přibližně dva až šest let, ale osobu od osoby se liší. Délku růstového cyklu poznáme především podle toho, do jaké maximální délky jsou naše vlasy schopné narůst. Pokud máte pocit, že se vám vlasy zastavily v růstu, nejčastěji je důvodem právě krátký vlasový cyklus. Nebude proto asi žádným překvapením, že obecně je tento cyklus výrazně kratší u mužů, a to až v řádu let. Zatímco vlasový cyklus žen se v průměru blíží maximální hranici, tedy šesti rokům, mužský vlasový cyklus trvá průměrně dva až čtyři roky.
Proč nám nadměrně padají vlasy?
Jiná situace však nastává v případě, že dojde k narušení přirozeného vlasového cyklu. Příčin může být opravdu mnoho, lze je však obecně shrnout do šesti základních kategorií.
Nezdravý životní styl
Jedním z velice častých důvodů pro náhlé nadměrné vypadávání vlasů je nevhodný životní styl. Nedostatek pohybu a nezdravá strava totiž mohou výrazně narušit celou řadu přirozených procesů probíhajících v našem těle, a to zejména v rámci hormonální soustavy.
Nadměrné vypadávání vlasů však nehrozí pouze v případě nadváhy a obezity – právě naopak. Nejčastěji se se ztrátou vlasů setkáváme u osob, které v krátkém časovém období extrémně zhubly, případě trpí poruchou příjmu potravy. Pokud tedy toužíte po krásné husté hřívě, pokuste se žít co nejzdravěji. To samozřejmě zahrnuje také výrazné omezení konzumace alkoholu a kouření.
Nedostatek či nadbytek některých vitamínů
Se zdravým životním stylem souvisí i další častá příčina, a to deficit některých vitamínů. Vypadáváním vlasů se projevuje zejména nedostatek vitamínů A, C, E a H, stejně zásadní jsou také vitamíny B komplexu, především B3, B6 A B12. Ty doplníme tělu prostřednictvím luštěniny, vnitřností, ořechů či listové zeleniny, která obsahuje pro růst vlasů rovněž nezbytnou kyselinu listovou.
Vitamíny však nejsou jedinou složkou potravy, při jejímž nedostatku se může objevit nadměrné vypadání vlasů. Hlídejte si rovněž příjem minerálů, a to zinku, hořčíku a železa – nedostatek železa neboli chudokrevnost či anémie se projevuje zhoršením stavu nejen vlasů, ale také pleti a nehtů.
Zároveň však nezapomínejte na pravidlo „všeho s mírou“. To se týká primárně vitamínu A, jehož nadměrná konzumace může vést ke ztrátě většího množství vlasů. Jelikož se jedná o jeden z vitamínů rozpustných v tucích, naše tělo ho v případě nadbytku nedokáže vyloučit močí, jak je tomu například u vitamínu C. Pokud však získáváte vitamíny z pestré stravy a nespoléháte pouze na vitamínové doplňky, předávkování vitamínem A vám s největší pravděpodobností nehrozí.
Vážné zdravotní problémy
Bohužel velice častým důvodem, proč nám náhle začnou řídnout vlasy, je nějaký hlubší zdravotní problém. Vypadávání vlasů je typické například pro hypotyreózu, tedy sníženou funkci štítné žlázy. Ztrátou vlasů se rovněž projevuje autoimunitní onemocnění lupus, případně onemocnění nadledvinek. Setkat se můžeme také s tzv. alopecií, tedy trvalou ztrátou vlasů – ta se objevuje zejména u mužů, výjimkou však nejsou ani ženy.
Pokud jste si všimli nadměrného vypadávání vlasů spolu s dalšími zdravotními příznaky, rozhodně neváhejte s návštěvou lékaře. Nejen, že zachráníte svou kštici, ale také se vyhnete vážnějším zdravotním obtížím.
Užívání léků
Ztráta vlasů se nevyhýbá ani osobám, kterým byla nějaká choroba již diagnostikována, a to zejména v případě, že pravidelně užívají nějaké léky. Vypadávání vlasů nejčastěji způsobuje chemoterapie, v menší míře také léky na ředění krve či úpravu krevního tlaku. Ztráta vlasů může být také nežádoucím vedlejším účinkem některých antidepresiv – v této situaci konzultujte vhodnost daného léčiva s vaším lékařem. V mnoha případech nadměrné padání vlasů vyřeší výměna za jiný typ antidepresiv.
Hormonální nerovnováha
Pokud pomineme závažná onemocnění, velice častou příčinou padání vlasů jsou zejména hormony. Hladina hormonů souvisí i s výše zmiňovaným životním stylem. U mužů však za nadměrným vypadáváním vlasů stojí především testosteron, respektive dihydrotestosteron, který ničí vlasové kořínky a způsobuje ustupování linie vlasů a vytváření tzv. koutů. Naštěstí se dá tento problém poměrně efektivně řešit pomocí hormonální léčby.
Padání vlasů z důvodu hormonální nerovnováhy se však nevyhýbá ani ženám. U těch souvisí především s těhotenstvím, potažmo změnou hladiny hormonů po porodu, případně také s menopauzou. Řešením je vyrovnání hladiny estrogenu pomocí lékařem stanovené léčby.
Nadměrný stres
Posledním, bohužel velice častým důvodem náhlé ztráty vlasů je nadměrný stres. Jednat se může například o stres v práci, v rodině či po smrti blízké osoby. Řešením je tak zejména péče o mentální zdraví a dostatek psychického odpočinku.