Monk Mode – tajemství nevyčerpatelné produktivity

Moderní způsob života s sebou bezpochyby přináší nespočet výhod, a to i v oblasti práce a produktivity. Bohužel dlouhá řada benefitů, které nám poskytují moderní vymoženosti v podobě mobilních telefonů, počítačů a především prakticky neomezeného přístupu na internet, má i stinnou stránku. Je opravdu snadné ztratit potřebnou koncentraci a propadnou prokrastinaci.

Pokud hledáte způsob, jak dosáhnout co nejvyšší produktivity v práci či jiných oblastech vašeho života, možná přišel čas vrátit se alespoň obrazně o pár století zpátky. Ne, nemusíte zahazovat svůj chytrý telefon a počítač – stačí vyzkoušet tzv. Monk Mode, který vám umožní se plně soustředit na váš cíl. V dnešním článku vám prozradíme, o co vlastně jde a jak Monk Mode implementovat do vašeho života. 

Co je to Monk Mode?

Pokud vládnete angličtinou, význam tohoto netradičního slovního spojení je vám už asi jasný. Monk Mode, v překladu “režim mnicha”, je jednoduše řečeno období, kdy se soustředíme výhradně na stanovený cíl a eliminujeme veškeré vnější rozptylování. A jak napovídá název, Monk Mode se týká všech oblastí našeho života – nejen, že se v jeho rámci pokusíme zbavit všech nežádoucích zvyků a prokrastinace, ale také na určitý čas omezíme i naše sociální interakce a činnosti, které přímo nesouvisí se stanoveným cílem.

Život v rovnováze

Zároveň je třeba říci, že navzdory názvu nemá tato metoda nic společného s náboženstvím. Ačkoliv využívá asketického přístupu k životu mnoha světových náboženstvích, jako je například buddhismus, islám či právě křesťanství, Monk Mode můžete praktikovat i v případě, že žádné náboženství aktivně nepraktikujete či jste ateisté

Jaké má Monk Mode benefity?

Co je to vlastně Monk Mode jsme si ujasnili, teď však přichází na řadu otázka, kterou si už nejspíš netrpělivě kladete – jaké jsou vlastně výhody této poměrně restriktivní metody? Odpověď zní, že výhod je překvapivě mnoho. Přestože se může zdát, že asketický způsob života nemá v moderní civilizaci své místo, jeho implementace do vaší každodenní rutiny přináší opravdu užitečné benefity. Pokud budete s dodržováním stanovených pravidel opravdu důslední, těšit se můžete na:

  • zlepšení koncentrace a soustředění,
  • zlepšení schopnosti nezávisle posoudit situaci,
  • zvýšení sebevědomí,
  • zvýšení produktivity,
  • posílení kvality vztahů,
  • eliminaci nezdravých zlozvyků,
  • zlepšení mentálního i fyzického zdraví, 
  • zvýšení subjektivního pocitu štěstí.

Má Monk Mode nějaké nevýhody?

Jak to tak však bývá, i tato metoda s sebou nese několik nevýhod. Ty se vzhledem k důrazu, který tato metoda klade na samotu a jistou izolaci sebe samého před vnějšími rušivými vlivy, týkají primárně sociálního života. Zejména v případě, že patříte mezi společenské extroverty, kteří milují poznávání nových lidí a aktivní udržování vztahů s nimi prostřednictvím každodenního kontaktu, může tato metoda vyvolat nečekanou osamělost. 

Je však třeba říci, že právě extrovertům dokáže Monk Mode přinést nejcitelnější výsledky, jelikož je nutí vystoupit z komfortní zóny bohatého společenského života a soustředit se výhradně na sebe samotného a stanovené cíle. Zároveň mnohdy vede k prohloubení těch nejdůležitějších sociálních vztahů, tedy v rámci rodiny a okruhu skutečně blízkých přátel.

Druhou nevýhodou, která stojí za zmínku, je fakt, že ne vždy jsme zásady stanovené před začátkem praktikování Monk Mode schopni dodržet. To se týká zejména osob, které mají rodinu (asi se shodneme, že mnohdy jednoduše nemůžeme ve jménu produktivity ignorovat svého partnera/ku či dokonce děti) nebo práci, která vyžaduje každodenní interakci s lidmi. 

Zároveň je třeba dodat, že ani v případě, že pracujete jako obchodní zástupce či na podobné pozici, nemusíte házet flintu do žita. Stačí do vašeho života implementovat ty prvky, které vám vaše povolání dovoluje. Pamatujte, že tato metoda má sloužit ke zlepšení vašeho života, nikoliv naopak, a je tak naprosto v pořádku, pokud ji přizpůsobíte stávajícím podmínkám vašeho zaměstnání či rodinné situace. 

Pro koho je Monk Mode vhodný?

Ujasnili jsme si, v jakých případech mohou nastat komplikace s implementací této metody do praxe. Nabízí se však otázka, pro koho je Monk Mode naopak velice prospěšný? Nejčastěji se s ním setkáme v pracovním, případně studijním kontextu; s jeho pomocí získáte potřebnou koncentraci k dokončení důležitého pracovního úkolu, dopsání diplomové práce či třeba knihy. Právě spisovatelé jsou skupinou, která po metodách Monk Mode sahá nejčastěji, často i nevědomky.

Metodu Monk Mode však můžete využít i v případě, že před vámi neleží důležitý deadline, na který se chcete soustředit. Příkladem může být jednoduše snaha zlepšit svůj život a zbavit se nezdravých zlozvyků, kterými zbytečně mrháte svůj čas, jako je sledování televize či nadměrné hraní počítačových her. Získaný čas lze následně využít pro aktivity, které vám pomáhají rozšiřovat obzory či zlepšovat fyzické i duševní zdraví, jako je například četba, hra na hudební nástroj či sport.

Jak začít?

Jelikož tato metoda nemá nijak pevně stanovená pravidla, a záleží tak primárně na nás, jak k Monk Mode budete v praxi přistupovat, prvním krokem by mělo být především stanovení podrobného plánu, časového okna a především cíle, kterého chceme po tuto dobu dosáhnout. 

Kdy je ta správná doba?

Vše začíná rozhodnutím, že chceme začít. To přichází nejčastěji v období kolem Nového roku, kdy si téměř každý z nás dává předsevzetí. Začít však můžete prakticky kdykoliv bez ohledu na roční období. Je však na místě říct, že příliš nedoporučeme vstupovat do mnišského režimu před dovolenou či v době, kdy vás čeká velké množství společenských událostí. Zbytečně byste se stavěli před dilema, zda porušit závazky rodině a přátelům, či plně nedodržet zásady vašeho Monk Mode plánu.

Stanovení cíle

Aby byl Monk Mode skutečně efektivní, klíčovým bodem je zejména stanovení cíle. Tím může být opravdu cokoliv, od dokončení nějakého pracovního úkolu přes dosažení osobního rekordu ve vašem oblíbeném sportu po prohloubení znalostí či schopností v nějaké oblasti. Ideálně by však tento cíl měl být měřitelný, v opačném případě může být obtížné si po celou dobu Monk režimu udržet motivaci a odhodlání.

Stanovení deadlinu

Tím se dostáváme k dalšímu nezbytnému bodu – stanovení doby, po kterou bude Monk Mode vlastně trvat. Určení deadlinu je zejména v případě, že Monk Mode praktikujete poprvé, naprosto nezbytné. Je to totiž právě vidina pevně daného data, která nám napomáhá ke kompletnímu soustředění a dodržování všech zásad vašeho plánu.

Existuje několik metod přístupu:

Hodinově – Stanovíme si několik hodin denně, které budeme věnovat dosažení daného cíle. Vhodné pro všechny, kteří tuto metodu chtějí pouze nezávazně vyzkoušet.

Týdně – Stanovení několika dní v týdnu, které budeme věnovat dosažení cíle v souladu se zásadami Monk Mode. Stále poměrně snadné a udržitelné i v případě, že máte rodinu, které je třeba věnovat pozornost.

Měsíčně – Stanovení několika měsíců v roce, kdy se budeme věnovat dosažení cíle a zároveň limitovat rušivé vlivy. Oblíbeným obdobím je zejména zima, naopak příliš vhodné není léto (dovolené, pěkné počasí, mnoho společenských akcí…).

Vytvoření Monk Mode plánu

Posledním krokem je vytvoření plánu, podle kterého budete po celou dobu trvání Monk Mode postupovat. Míra detailů záleží na vás – zatímco někdo nedá dopustit na podrobný plán, který zahrnuje přesné trvání každé denní aktivity, časové méně náročnou verzí je stanovení obecných cílů, kterých chceme za daný den dosáhnout, či aktivit, které naopak chceme omezit. Těmi mohou být například trávení času na sociálních sítí, nejrůznější závislosti (TV, PC, alkohol…).

V rámci sledování progresu je vhodné si dosažené milníky zaznamenávat, ať už do aplikace v mobilním telefonu, na tabuli či do zápisníku. Příkladem může být počet napsaných stran knihy či výzkumu, počet hodin strávený četbou či studiem nové dovednosti nebo dosažené výsledky v práci. 

Jak zvýšit pomocí Monk Mode produktivitu?

Pro dosažení kompletní koncentrace na stanovený úkol a zvýšení celkové produktivity je vhodné omezit následující oblasti:

  • Nezdravé stravovací návyky,
  • socializace (večírky, návštěvy, chat, telefonáty),
  • zábava bez přidané hodnoty (televize, počítačové hry, sociální sítě).

Praktické tipy na závěr

Přestože je Monk Mode poměrně náročnou metodou zvýšení produktivity, může přinést opravdu nečekané výsledky. Zejména pro úplné nováčky může být obtížné zůstat po celou dobu trvání odhodlaný a motivovaný a důsledně dodržovat všechny stanovené zásady. Naštěstí existuje několik způsobů, jak si Monk Mode výrazně usnadnit. Mezi ty patří například:

  • vedení deníku, 
  • zaznamenávání pokroků a úspěchů,
  • použití tzv. focus módu či programu na počítači a mobilu,
  • dočasné odinstalování aplikací sociálních sítí či her z mobilního telefonu,
  • informování okolí o vašem záměru.

Na závěr nezbývá než dodat, že v životě je důležitá především rovnováha. Po skončení Monk Mode režimu proto nezapomeňte věnovat čas odpočinku, relaxaci, kontaktu s přáteli a rodinou či koníčkům, které jste v tomto období možná trochu zanedbávali. 

Zdroje

https://thepowermoves.com/monk-mode/

https://medium.com/the-ascent/how-monk-mode-can-help-you-get-your-life-in-order-57700b2fd53a

https://www.quora.com/What-is-Monk-Mode-Will-it-work

https://www.fastcompany.com/3021760/why-monk-mode-is-the-secret-to-insane-productivity

5/5 - (1 vote)

Podobné příspěvky