5 tipů, jak bylinkami a ovocem podpořit přirozenou imunitu
Imunita neboli obranyschopnost organismu nás chrání proti patogenům z vnějšího i vnitřního prostředí. Pokud byste ji chtěli podpořit, máme pro vás hned pět tipů, jak na to.
Dbejte na pravidelný přísun živin
Pokud chcete podpořit imunitu, měli byste začít žít zdravě – pravidelně se hýbat, dostatečně spát a vyhýbat se stresu. Ze svého života je navíc vhodné co možná nejvíce vyloučit nezdravé potraviny a nahradit je vhodnějšími. Všeobecně se kupříkladu ví, že na imunitu mají kladný vliv vitamíny.
- Vitamín D. Známý je rovněž jako „vitamín ze slunce“, neboť se v těle syntetizuje, pokud je kůže vystavena ultrafialovému záření. Jeho nejlepším zdrojem je tedy sluneční svit, ačkoli se nachází i v některých potravinách jako např. v lahůdkovém droždí.
- Vitamín C. Další důležitý vitamín pro posílení obranyschopnosti organismu. Nachází se přitom nejen v ovoci, ale také v rostlinách, z nichž o některých se ještě zmíníme níže.
Méně už se ví, že až 70 % imunitních buněk se nachází ve střevech. I tomu je vhodné přizpůsobit svůj jídelníček. Měli byste např. co nejvíce konzumovat potraviny s vysokým obsahem vlákniny, což jsou polysacharidy, jež se podílejí se právě na zdravém trávení. Nachází se např. v listové zelenině.
Pořiďte si domů odšťavňovač
Chcete-li začít žít zdravěji, můžete si k tomuto účelu pořídit nejrůznější pomocníky. Jmenovat můžeme např. odšťavňovače. Jedná se o zařízení, s nimiž si doma snadno připravíte zdravé nápoje. Ty si navíc vytvoříte z čerstvého ovoce (či zeleniny), takže dané potraviny budou obsahovat všechny účinné látky (ztrácejí se tepelnou úpravou). To přitom platí i pro enzymy, které napomáhají trávení. Organismus tedy nemusí vyrábět vlastní, což ho stojí spoustu energie.
Na rychlejším trávení se podílí i skutečnost, že do sebe živiny dostanete v tekuté, tedy dobře vstřebatelné formě. Všechny tyto vlastnosti přitom mají kladný vliv také na imunitu. Při přípravě nápojů v odšťavňovači vám přitom doporučujeme využít ingredience s vysokým obsahem vitamínu C. Nejedná se přitom pouze o známé citrusové plody, ale také o některé méně známé plody, mezi které patří acerola (barbadoská třešeň), kvája (guave), klikva nebo amaliki (plod smutně lékařské).
Připravte si bylinkový čaj
Mezi tradiční prostředky pro posílení imunity patří bylinkové čaje, jež si můžete připravit v nesčetném množství variant. Využít lze např. zázvor lékařský, jehož oddenek je zdrojem mnoha účinných látek. V zimě si lze přitom připravit pečený zázvorový čaj, který zahřeje. Stačí nakrájet libovolné ovoce a zázvor, vše dát do hlubokého pekáčku, přidat koření (např. hřebíček či skořici), vanilkový a třtinový cukr a trošku podlít vodou. Dáte péct do trouby na 170 °C na cca 45 minut a během pečení několikrát promícháte.
Při přípravě bylinkového čaje můžete využít prakticky všechny (zdravé) rostlinky. Vyzkoušet navíc můžete i méně známé bylinky, mezi které patří např. bršlice kozí noha. Tato trvalka z čeledi miříkovitých, jež je mimochodem považována za plevel, totiž mimo jiné obsahuje 4× více vitamínu C než citrón. Mezi další bylinky, které podporují imunitu, patří echinacea (třapatka nachová), kozinec blanitý, lichořeřišnice, rukola setá anebo fialka vonná.
Vsaďte na zdravé smoothie
Smoothie je mixovaný nápoj, který se vyrábí především z ovoce, ale při jeho přípravě je možné využít rovněž zeleninu, ořechy nebo semínka. Může vám tedy zajistit přísun všech živin, které potřebujete. Stačí si tedy pořídit smoothie maker, jež disponuje i praktickou mixovací nádobou, která zároveň slouží k pohodlné konzumaci nápoje. Jak už jsme zmínili u odšťavňovačů, živiny konzumované v syrové a tekuté formě jsou plné účinných látek a navíc jsou dobře stravitelné.
Pokud byste si chtěli připravit smoothie, které bude mít pozitivní vliv přímo na obranyschopnost organismu, máme pro vás dva tipy. Doporučujeme např. zázvorovo-jablkové smoothie, případně zeleninovo-ovocné smoothie, která obsahuje jablka či hrušky, stejně jako červenou řepu a rukolu. Ne všem nicméně budou tyto mixované nápoje chutnat, můžete je ovšem jednoduše dochutit. K tomu je možné využít kupříkladu med, který je obecně považován za zdravé dochucovadlo.
Vyzkoušejte také zdraví prospěšné houby
Kladný vliv na imunitu ovšem nemá pouze ovoce, zelenina a bylinky. Vyzkoušet totiž můžete třeba také houby. O příznivém vlivu na obranyschopnost organismu se hovoří především v souvislosti s hlívou ústřičnou, což je dřevokazná houba, která bývá v posledních letech považována za velmi zdravou kuchyňskou ingredienci. Připravit si ji přitom můžete na mnoho způsobů. A nejen ji. Vyzkoušet lze totiž také příbuznou hlívu máčkovou, která chutí více připomíná lesní houby.
V současné době jsou navíc i u nás stále populárnější houby, které se do Evropy dostávají z Dálného východu. Mezi ně patří kupříkladu reishi, jež je ve své domovině tradičně označována za „houbu nesmrtelnosti“. Takže pokud chcete podpořit imunitu, doporučujeme reishi vyzkoušet. Podle moderních japonských studií přitom velmi kladně působí právě na imunitu. Stejnou vlastnost má rovněž shitake, což je houba rovněž z Japonska, kterou si u nás můžete pořídit nejen v sušené formě, ale v posledních letech už také čerstvou. Můžete tedy vyzkoušet i ji.